«Саха сирэ» ыллыыр ырыа куонкуруһун кыттааччылара

 

“Саха сирэ” хаһыат (edersaas.ru саайт) Саха АССР 100 уонна Арассыыйа норуоттарын култууратын үйэлээх баайын сылларынан өрөспүүбүлүкэтээҕи ырыа куонкуруһун ыам ыйын 23 күнүттэн биллэрбитэ.

Куонкуруска киирбит кыттааччылары билиһиннэрэбит.

Бастакы кыттааччы:

Михаил Спиридонов, Үөһээ Бүлүү. «Току-току ньээм-ньээм».

Иккис кыттааччы:

Леонид Максимов, 12 саастаах. Хаҥалас улууһун Тумул нэһилиэгэ. «Саха омук буоларбынан».

 

Үһүс кыттааччы:

Иван Аммосов, Сунтаар. «Доҕоруом, ыл кэлиий».

 

Төрдүс кыттааччылар:

«Арыллыы» айар устуудьуйа, Дьокуускай. «Сайылык».

 

Бэһис кыттааччы:

Антонида Шестакова, Уус Алдан улууһа, Арыылаах нэһилиэгэ. «Эҕэрдэ ырыата».

 

Алтыс кыттааччы:

Татьяна Пудова, Хаҥалас улууһа,  Улахан Аан. «Саныыбын төрөөбүт алааспын».

Сэттис кыттааччылар:

«Намыына» ырыа ансаамбыла, салайааччы София Охлопкова, Нам улууһа, Никольскай нэһилиэгэ, «Ыһыы ырыата» (Василий Зырянов тупсаран оноруута).

 

Ахсыс кыттааччы:

Валерия Стручкова,   Абый улууһун Сыаганнаах сэлиэнньэтэ (художественнай салайааччы Новиков Петр Иннокентьевич),   «Татыйык ырыата» 

Тохсус кыттааччы:

Петр  Иннокентьевич  Новиков, Абый улууһун Сыаганнаах сэлиэнньэтэ,  «Ньургуһуннар»  (Баал Хабырыыс тыл.,  В.Андросов муз.)

 

 

Онус кыттааччы: 

Екатерина Ильинична Елисеева, Нам улууһун Нам сэлиэнньэтэ, «Аҕам алааһа»

11 кыттааччы:

Ариан Федоров,  Үөһээ Бүлүү, «Үөрүү» (Семен Данилов хоһ., Аркадий Алексеев мат.)

12 кыттааччы:

Раиса Николаевна Гагарина, Дьокуускай (Сунтаартан төрүттээх). «Арыллыы» устуудьуйаҕа дьарыктанар (салайааччы Сивцева Наталья Петровна). 

 

13 кыттааччы:

Диана Попова, Дьокуускай

14 кыттааччы:

Светлана Константинова, В.П. Ларионов аатынан физико-техническай лицей  выпускницата, «Маҥнайгы учууталбар»

 

 

15 кыттааччы:

Иван Тордуянов, Уус Алдан улууһа, Мүрү нэһилиэгэ, «Ыыт, миигин ийэкээм, үөрэххэ»

 

 

16 кыттааччы:

Розалия Винокурова,  Амма улууһун Сулҕаччыта, “Толуу астаах туорааҕым”

 

17  кыттааччылар:

«Дьүөгэлэр» ансаамбыл (салайааччы Елена Кутукова), Нам улууһун Нам сэлиэнньэтэ, «Кыталык»

 

18 кыттааччы:

 Альбина Сергеева,  Ньурба улууһа, Акана нэһилиэгэ. «Кырдьыбат вальс»

 

19 кыттааччы:

Вика Терехова, Уус Алдан улууһа, «Кэнчээри» кэлэктиип кытааччыта,   «Төгүрүк  алааскын эн таптаа»  (аккомпаниатор  Станислав  Луковцев, художественнай салайааччы Василий  Парников)

 

20 кыттааччы:

Виолетта Колесова, Уус Алдан улууһа, «Маҥнайгы хаар» (преподаватель   Станислав Луковцев)

21 кыттааччы:

Розалия Окоемова, Уус Алдан улууһун Мүрү нэһилиэгэ, «Сайсары» норуот ырыата

 

22 кыттааччы:

Варвара Лугинова, Уус Алдан улууһун  Өлтөх нэһилиэгэ, «Ынах хомуйар кыыс ырыата»

23 кыттааччылар:

Кэбээйи нэһилиэгин орто оскуолатын 5б кылааһын үөрэнээччилэрэ, Кэбээйи улууһа (салайааччы Татьяна Максимова)